• Úvodní stránka
 • Havlíčkobrodsko
 • Jihlavsko
 • Pelhřimovsko
 • Třebíčsko
 • Žďársko
 • Památky NPU 1
 • Památky NPU 2
 • PřístupnostNPU
 • Fotogalerie
 • Můj příběh
 • Kontakt

 • Počasí v Počátkách
  Aktuality
  Tyto sránky byly oceněny asociací Trigon Ostrava Křišťálovým kamínkem 2011.
  Balóny nad Telčí
  19. 8 - 22.8. 2021 Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna
  20.08 - 21.08.2021 Historickým vlakem na Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna
  21.08.2021  Poděkování za umístnění stránek patří firmě M-SOFT spol. s r.o, Jana Masaryka 12, Jihlava
  T ř e b í č s k o
  Jaroměřice nad Rokytnou
     V Jaroměřicích nad Rokytnou je krásný zámek. Přístup do zámku je z parkoviště na náměstí,povrch asfaltový, kde není žádné parkovací místo pro invalidy. V zámku je pro invalidy přístupná trasa B, která je bezbariérová. Do parku není pro vozíčkáře přístup přímo ze zámku, ale bočním vchodem z ulice pod náměstím. Na nádvoří zámku a v parku je povrch pískový, zpevněný. V zámeckém parku se každý rok pořádá hudební festival Petera Dvorského, koncerty v parku jsou pro vozíčkáře přístupné.
  JE Dukovany
     Z parkoviště, kde je dostatek míst vyhrazených pro invalidy, vede pohodlný dlážděný chodník k informačnímu středisku, vstup je bezbariérový, šířka dveří je 70 cm, lze otevřít i druhé křídlo dveří. Samotné informační středisko je ve dvou podlažích, k dispozici je nákladní výtah, který obsluhují průvodkyně inormačního centra. Průvodkyně informačního centra jsou vstřícné a ochotné. Informační středisko je každé první pondělí v měsíci zavřeno. Nejsou zde bohužel zbudovány bezbariérové toalety.
  Dalešice
     V Dalešicích je známý Dalešický Pivovar. Před pivovarem je parkoviště, terén je zpevněný pískový, není zde vyhrazené parkoviště pro invalidy. Cesta z parkoviště na nádvoří je dlážděná, svahovitá. Nádvoří pivovaru je dlážděné, svahovité. Pivovarská restaurace, kde jsou toalety pro vozíčkáře, je přístupná vozíčkářům dost složitě zadním vchodem přes druhý dvůr a provozní místnosti. V recepci, do které je přístup přes široký asi 10ti centimetrový vysoký práh zajistí asistenta, který vozíčkáři pomůže při cestě do retaurace. Expozice muzea jsou pro vozíčkáře nepřístupné.
  Kralice nad Oslavou
     V Kralicích nad Oslavou je Památník Bible kralické. Do památníku se vozíčkář dostane zadním vchodem, expozice je dál bezbariérová. U zadního vchodu se vejde jen jeden automobil. V případě hromadné návštěvy vozíčkářů, je vhodná asistence, vzhledem k svahovitému terénu. U zadního vchodu je terén travnatý, zpevněný. Před zadním vchodem jsou zrestaurované základy bývalé tvrze. V obci jsem nenašel parkoviště, které by bylo vyhrazené pro invalidy.
  Třebíč - Bazilika sv. Prokopa
     Bazilika sv. Prokopa v Třebíči byla vystavěna v 1.pol. 13. st. jako součást benediktinského kláštera založeného r. 1101 moravskými Přemyslovci. Vystavěna je v románsko-gotickém slohu s bohatě zdobeným vchodem, kruhovými okny apsidy, freskami. Je zapsána na seznamu UNESCO. Autem se dá zajet přímo před baziliku. Terén je částečně z jemného štěrku a částečně dlážděný. Vstup do baziliky je dlážděný svahovitý, dále pak jsou tři schody, v ITC Bazilika, které mají vstup bezbariérový, jsou k dispozici ližiny, které se dají použít ke vstupu. Kousek nad bazilikou, směrem k parkovišti autobusů, je bezbariérová toaleta vybavená Euroklíčem. Cesta k ní je do svahu po hrubé dlažbě (tzv. kočičí hlavy).
  Třebíč - Židovská čtvrť
     Židovská čtvrť v Třebíči, je mimořádně zachovalým dokladem židovské kultury na Moravě a je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, samostatně zapsanou na seznamu UNESCO. Pro vozíčkáře, kteří navštíví toto místo, je vhodné si přivázat nohy ke stupačkám, protože ve všech uličkách je dlažba. Je dobré mít sebou asistenta, terén je dost náročný. Nenašel jsem během prohlídky bezbariérovou toaletu. Na Žerotínově nám. je bezbariérová restaurace TRAVELLERS HOSTEL. Placené parkoviště je těsně u vstupu do židovské čtvrti, bez vyhrazeného místa pro invalidy. Vstup do ITC Zadní synagoga má tři schody, ale pracovníci ITC mají k dispozici ližiny, které se dají použít ke vstupu. V objektu ITC Zadní synagoga je k dispozici bezbariérová toaleta.